Co to jest DIN PLUS? Czy jakość jest ważna?

Co to jest DIN PLUS? Czy jakość jest ważna?

DIN PLUS w odniesieniu do pelletu drzewnego to w języku potocznym synonim najwyżej jakości pelletu po którym nie powstaje nagar, skrzep itp. a palniki, kotły, piece czy kominki pracują bez awarii. 

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej czym w zupełności jest DIN PLUS i jakie to ma znaczenie dla Ciebie zapoznaj się z tym artykułem. 

System ceryfikacji pelletu DIN PLUS ma za zadanie potwierdzić wysoką jakość pelletu.  Badaniami zajmują się labolatoria DEKRA, a certyfikacją DIN CERTCO uznana na świecie jednostka przyznająca oznaczenia DIN, TUV, CE itp. 

Dlaczego certyfikacja pelletu drzewnego jest potrzebna?

Ze względu na aspekt ekologiczny, ekonomiczny i komfort, w ostatnich latach znacznie wzrosła produkcja oraz zużycie paliw produkowanych z biomasy, a w szczególności pelletu drzewnego. Aktualnie w UE to ponad 12 milionów ton, a szacuje się że w 2020 roku będzie to ponad 100 milionów ton. 

[Pellet drzewny to granulat wytwarzany z trocin drzewnych, kompresowanych pod dużym ciśnieniem bez dodatkowych lepiszczy i związków chemicznych.]

Naprzeciw wymaganiom rynku wyszedł wspomniany instytut certyfikujący DIN CERTCO, który już w 2002 roku stworzył certyfikat DIN PLUS potwierdzający najwyższą jakość peletu. Do tamtej pory posługiwano się normą austriacką normą ÖNORM M 7135 oraz niemiecką DIN 51731. Z tych dwóch norm stworzono DIN PLUS jako nowy standard z bardziej rozbudowaną analizą pierwiastkową. 

 Jakie są korzyści z posiadania certyfikatu DIN PLUS przez producentów?

  • Posiadanie certyfikatu DIN Plus jest często warunkiem wstępnym (i niezbędnym) dla uzyskania dostępu do nowych klientów i rynków zbytu – szczególnie w przypadku eksportu pelletu. 
  • Obiektywny audit, przeprowadzony przez doświadczonych ekspertów DEKRA,  dostarcza rzetelnych informacji na temat jakości wyprodukowanego pelletu oraz miejsca ich produkcji.
  • Certyfikat DIN Plus stanowi dla wszystkich (w tym producentów kotłów grzewczych) niepodważalny dowód na to, że produkowane przez danego producenta wyroby spełniają wymagania międzynarodowych standardów jakościowych.
  • Przewaga konkurencyjna - certyfikat DIN Plus wyróżnia produkt na tle konkurencji oraz zwiększa jego atrakcyjność w oczach klienta.
  • Można połączyć certyfikację DIN Plus i FSC i/lub PEFC, uzyskując wszystkie potrzebne certyfikaty za pośrednictwem DEKRA. Polega to na kontroli całego łańcucha produkcyjnego od wycinki drzew po gotowy produkt. 

Jakie są korzyści dla Ciebie, gdy wybierasz pellet z certyfikatem DIN PLUS?

  • Masz pewność, że paliwo jest wyprodukowane z czystej trociny bez kory, piasku i związków chemicznych
  • Masz pewność, że nie trujesz siebie oraz innych 
  • Masz pewność, że spalasz tylko tyle pelletu ile potrzebujesz, dzięki pewnej i wysokiej kaloryczności paliwa
  • Masz pewność, że eksploatowane przez Ciebie urządzenie grzewcze będzie pracowało bez awaryjnie, a jego obsługa będzie komfortowa

Pamietaj! Konstruktorzy urządzeń na pellet drzewny, projektują je pod paliwo pellet o normie DIN PLUS. Użytkowanie innego paliwa, może narazić cię na uszkodzenia i awarie niepodlegające gwarancji, a nawet na utratę gwarancji producenta na palnik, kocioł, piec lub kominek. 

Warto zauważyć, że norma DIN PLUS to norma obowiązująca na rynku niemieckim, jednak stała się wykładnikiem dla wszystkich krajów UE. W roku 2011 zauważono potrzebę stworzenie normy oraz certyfikatu, która będzie obowiązująca bezwzględnie dla wszystkich krajów UE. Wprowadzono certyfikat ENPLUS zgodny z normą EN-14961-2 oraz dwie klasy:

A1 – dla pelletu drzewnego używanego dla kotłów, pieców, palników i kominków

A2 – dla pelletu drzewnego z większą ilością zawartości popiołu dla urządzeń dużej mocy

Wprowadzono także certyfikat EN „B” dla pelletu przemysłowego. 

Pamiętaj, aby zapytać swojego dostawcę pelletu, czy posiada certyfikat DIN PLUS lub czy posiada certyfikat ENPLUS w klasie A1. Tylko taki pellet powinno się używać do kotłów, pieców, palników i kominków na pellet drzewny. 

Wszystkie wymagania opisane wyżej spełnia pellet drzewny ECOPELLET produkowany przez BARLINEK S.A., który możesz kupić w naszym sklepie www.biopal24.pl 

Ponieważ wielu z Was często mnie pyta, czy pellet o nazwie LAVA polskiego producenta to dobre paliwo, pragnę Wam wyjaśnić, iż sami musicie na to pytanie sobie odpowiedzieć, ale jedno jest pewne - nie posiada certyfikatu DIN PLUS, ani ENPLUS.  

Więcej o certyfikacji zgodnej z EN-14961-2 już wkrótce w artykule „Co to jest Pellcert? Ile na tym można zyskać?”

2013-12-10 Pellet 0 19995

Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

Kategorie artykułów

Ostatnie komentarze

Porównaj
Kontynuuj zakupy Porównaj

Dodane do ulubionych

Kontynuuj zakupy Ulubione