Pompa ciepła split czy monoblok?

Pompa ciepła split czy monoblok?

Istnieje opinia, żeby nie montować pomp ciepła typu monoblok w naszym klimacie, ponieważ zimą mogą one zamarznąć, co jest problematyczne.

 

Czemu takie głosy powstają? Do monobloków, które stoją na zewnątrz budynku i trzeba dostarczyć to nich ciecz, która krąży w naszej instalacji, więc przy temperaturze zewnętrznej np. -5°C wiele osób boi się, że ich urządzenie i instalacja zamarznie. Czasem taka zła opinia może powstawać przez ich niewłaściwe montaże, np. niewłaściwe zaizolowanie termiczne przewodów.

 

Czemu w praktyce taka sytuacja się nie wydarzy? Pompy ciepła tego typu montuje się z buforami ciepła, które spełniają kilka zadań. Oprócz optymalizacji pracy całej instalacji i oszczędności za tym idącym pilnuje także, by ciecz nie zamarzła w pompie ciepła. W razie potrzeby załączany jest krótki obieg dogrzewający pompę ciepła.

 

Jeśli zdarzy się przerwa w dostawię prądu przy ujemnych temperaturach, można zainstalować zawór na instalacji, którego zadaniem jest spuszczenie cieczy tylko z pompy ciepła w celu jej ochrony. Nie będą to duże ilości wody, więc nie wytworzy to wielkiego problemu.

 

Podsumowując, nie trzeba bać się pomp ciepła typu monoblok. Ich łatwy i szybki montaż to nadal zalety, które warto rozważyć przy wyborze urządzenia grzewczego dla siebie.

2022-08-12 Home, Pompy ciepła 0 726

Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

Kategorie artykułów

Ostatnie komentarze

Porównaj
Kontynuuj zakupy Porównaj

Dodane do ulubionych

Kontynuuj zakupy Ulubione