Czynniki chłodnicze w pompach ciepła

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła

Aby pompa ciepła mogła działać wyposaża się ją w różnego rodzaju czynniki chłodnicze. Na rynku jest ich kilka do wyboru. Czym się różnią i który warto wybrać? Poniżej krótki tekst, który pomoże nam dokonać prawidłowego wyboru.  

Obecnie najpopularniejsze czynniki w pompach ciepła to R32, R410a, R454C. Są to gazy, które w mniejszym lub większym stopniu szkodzą naszemu środowisku. Działają negatywnie na warstwę ozonową Ziemi, zwiększając jej ubytek. Chodzi dokładnie o powiększanie się dziury ozonowej naszej planety. Jednostką, która nam o tym mówi jest ,,GWP - Global Warming Potential” im jest ono niższe tym bardziej przyjazne dla naszej planety.

Na rynku są również pompy ciepła z czynnikiem R290, który jest całkowicie ekologiczny. Poniżej tabelka pokazująca różnice w wysokości GWP między danymi czynnikami chłodniczymi.

 

 

Na tle konkurencji czynnik chłodniczy R290, czyli propan (GWP=0) wypada najlepiej, ponieważ ma neutralny wpływ na nasze środowisko. Jest wiele głosów mówiących o niebezpieczeństwach związanych z użyciem tego gazu w pompach ciepła. Na przykład o jego dużej wybuchowości. Jednak gdy zastosujemy go w jednostce typu monoblok (cały układ z krążącym propanem znajduje się w jednym urządzeniu, które umieszczamy na zewnątrz budynku), nie musimy się martwić o jego wybuchowość. Propan, który znajduje się w urządzeniu jest w niewielkich ilościach i nie jest dla nas niebezpieczny. Więc niemożliwy jest nagły wybuch pompy ciepła zasilanej czynnikiem R290.

 

Przez zaostrzające się przepisy, które mają chronić naszą planetę, prędzej czy później nie ekologiczne czynniki zostaną wyeliminowane z rynku. Już teraz jest wysokie prawdopodobieństwo, że gdy wybierzemy pompę ciepła na czynnik nie ekologiczny, to dofinansowanie jakie będziemy mogli na nie uzyskać będzie mniejsze niż na pompę ciepła z ekologicznym czynnikiem R290. Warto zatem szukając pompy ciepła zwrócić uwagę na to jaki czynnik się w niej znajduje. Wybór ekologicznego czynnika R290 pozwoli nam na nie stresowanie się nowymi dyrektywami Unii Europejskiej, która może zakazać (całkiem słusznie) stosowania pomp ciepła na czynniki m.in. R32, R410a, R454C.


2022-08-10 Home, Pompy ciepła 0 1441

Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

Kategorie artykułów

Ostatnie komentarze

Porównaj
Kontynuuj zakupy Porównaj

Dodane do ulubionych

Kontynuuj zakupy Ulubione