Dlaczego pellet jest ekologiczny?

Dlaczego pellet jest ekologiczny?

Po pierwsze dlatego, że powstaje z drewna (trocina), które w procesie fotosyntezy pochłonęło tyle CO2, co zostanie wygenerowane podczas spalania. W bilansie emisja CO2 = 0. 

Po drugie po spalaniu pozostaje organiczny nawóz, który idealnie nadaje się na trawnik i tereny zielone. Popiół o którym tu mowa pozostaje w śladowych ilościach tj. do 5kg z 1 tony (dla porównania z ekogroszku to nawet 150 kg). 

Jednak, aby uznawać ogrzewanie pelletem za ekologiczne należy spełnić dwa warunki:

  1. Spalać pellet w urządzeniach o niskiej emisji najlepiej posiadające certyfikat 5 klasy(maksymalne normy emisji związków i pyłów określa norma EN 303-5:2012 oraz regulacje wewnętrzne krajów UE).
  2. Używać wyłącznie pelletu drzewnego z trocin (zgodnego z normą EN 14961-2:2011, A1 np. producenta Barlinek S.A.)

Ad.1  

Nawet najlepszy opał, spalony w nieodpowiedni sposób może stać się trujący, ale również koszty spalania będą za wysokie. Urządzeń grzewczych na rynku są nawet setki, trudno się rozeznać, które z nich są wysokiej jakości (choć często cena już wskazuje z jakim zaawansowanie technologiczny mamy do czynienia). Dlatego wybierać z urządzeń posiadających 5 klasę emisji (najbardziej restrykcyjne normy dotyczące emisji związków, pyłów oraz sprawności spalania).  Bardziej szczegółowy opis tego zagadnienia w artykule: „Co to jest 5 klasa wg EN 303-5:2012?”

Ad.2

Pellet produkowany jest nie tylko z czystych trocin drzewnych. Może być produkowany jako pellet przemysłowy lub agropellet. Taki opał nie otrzymuje jednak certyfikatu jakości w.g. którego producenci urządzeń konstruują i produkują palniki, kotły, piece i kominki (więcej w artykule: „Co to jest DIN PLUS, czy jakość jest ważna?”).  Taki pellet jest dużo tańszy, ale żeby dowiedzieć się, czy można go używać także w domowych urządzeniach przeczytaj artykuł: „Pellet drzewny, agropellet, a może pellet przemysłowy. Który wybrać?”

Ekologiczność peletu potwierdza poniższy wykres wskazujący na różnicę w emisji CO2 podczas spalania w stosunku do innych paliw.

2013-12-10 Home, Kotły 0 3768

Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

Kategorie artykułów

Ostatnie komentarze

Porównaj
Kontynuuj zakupy Porównaj

Dodane do ulubionych

Kontynuuj zakupy Ulubione