Co to jest 5 klasa wg EN 303-5:2012?

Co to jest 5 klasa wg EN 303-5:2012?

To najważniejszy parametr dla każdego zainteresowanego zakupem kotła na pelet (i inne paliwa stałe)!

Każdy kocioł który posiada 5 klasę wg EN 303-5:2012 to gwarancja:

  • Najmniejszego zużycia paliwa (ekonomia)
  • Najniższej emisji pyłów do atmosfery (ekologia)
  • Możliwość otrzymania dofinansowania w krajach UE (profity)

(niestety w Polsce mało który kocioł spełnia tę restrykcyjną normę)

Dlaczego 5 klasa to rzetelny parametr dla kupującego?

  1. 5 klasa to najbardziej restrykcyjne normy, które spełniają tylko najlepsze urządzenia w Europie,
  2. bez posiadania 5 klasy, żaden producent nie może sprzedawać kotłów np. w Niemczech, a konsument oczekiwać dofinansowania
  3. nadawana jest podczas badań wyłącznie przez jednostki badawcze akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji (PCA).  

Sprawność, czy Emisja co jest ważniejsze? 

Emisja to najważniejszy parametr! Dlaczego?  Bo dobra emisja nigdy nie wyjdzie przy niskiej sprawności, ale odwrotnie jak najbardziej!  Wynik badania określa nie tylko, czy trujemy siebie i swoje dzieci, ale (co odczuwalne natychmiast) czy spalamy wyłącznie tyle paliwa ile potrzebuje nasz dom i nie tracimy pieniędzy w wyniku przestarzałej konstrukcji pieca, nieprecyzyjnego sterowania czy słabej jakości materiałów użytych do wyprodukowania danego urządzenia. Niska emisja jest tylko, gdy warunki spalania są najlepsze z możliwych, co oznacza tym samym, że zużywamy tylko tyle paliwa ile jest w rzeczywistości potrzebne (powszechnie weryfikujemy to porównując sprawności kotłów).

Podanie przez producenta samego parametru sprawności niczego nam nie mówi, gdyż nie wnikamy w jakich warunkach była sprawność sprawdzana, przy jakim paliwie, przy jakiem mocy urządzenia no i najważniejsze czy badanie dotyczyło warunków labolatoryjnych (w dodatku na stanowisku badawczym w zakładzie producenta), czy w warunkach takich jak będzie kocioł użytkowany na co dzień. 

Do tej pory w Polsce nie bada się emisji w kotłowni po zainstalowaniu kotła lub pieca. Jednak w innych krajach UE jest to obowiązkowe badanie, które weryfikuje czy:

  • została dobrana odpowiednia moc kotła do powierzchni (mówiąc inaczej, czy nie będziemy spalać za dużo paliwa, tylko dlatego, że nieudaczny doradca przewymiarował kocioł dla świętego spokoju)
  • kocioł spełnia normy emisyjne deklarowane przez producenta (to jest bardzo dobry bat na producentów, którzy przestają wymyślać nowe ekooznaczenia i ekonazwy dla swoich produktów, ale biorą się raczej za produkowanie nowoczesnych konstrukcji)
  • jego sprawność odpowiada deklarowanej sprawności przez producenta (czyli, czy będzie spalali tyle paliwa ile zaplanowaliśmy, a nie np. 25% więcej przez naciągnie danych przez producenta).
  • Cała instalacja może zostać zakwalifikowana do dofinansowania, a użytkownik otrzymać nawet kilka tysięcy euro w gotówce.

Podwójnie badane urządzenia (przez producenta w akredytowanym labolatorium oraz po zainstalowaniu) to gwarancja, że użytkownik będzie palił ekologicznie i ekonomicznie. Zanim jednak dojdzie do badania w kotłowni musi się znaleźć urządzenie z certyfikatem na 5 klasę emisji. To podstawa. 

Czy teraz już wiesz, dlaczego powinny Cię interesować tylko urządzenia posiadającą certyfikat z akredytowanego labolatorium o spełnieniu 5 klasy?

Którą klasę spełnia większość pieców i kotłów polskich producentów? 

Niestety, to co dla zachodnich krajów UE jest ekologią (5 klasa) dla polskich producentów jest „kosmosem”. W Polsce za ekologię uważa się powszechnie 3 klasę. W dodatku niektóre jednostki badawcze przyznają dla takich kotłów „atest ekologiczny”, jednak żaden Niemiec nie zainstalował by sobie we własnym domu takiego pieca. Czym zatem różnimy się od naszych europejskich sąsiadów, żebyśmy musieli używać przestarzałe konstrukcje? Jedynie świadomością i dlatego ten artykuł jest dla Ciebie. Choć ustawodawstwo w Polsce nie nadąża za innymi krajami EU, ty nie musisz być również zacofany. Masz dostęp do wiedzy, więc ją dobrze wykorzystaj. 

Czy kotły spełniające 5 klasę są droższe od tych spełniających 3 klasę? 

Nie! Co prawda zaprojektowanie, zbudowanie i przebadanie nowych konstrukcji wymaga od producentów dużych nakładów finansowych, ale na kotły z 5 klasą jest bardzo duży popyt w Polsce i za granicą. Dlatego nie podnoszą cen swoich kotłów i są one w atrakcyjnych cenach (zobacz na stronach sklepu www.biopal24.pl i porównaj). 

Porównanie wymagań dla klasy 3 i dla klasy 5:

Mg/m3

CO

OGC

PYŁ

KLASA 3

3000

100

150

KLASA 5

500

20

40

RÓŻNICA

6 –krotna

5-krotna

4-krotna

Wymagania na polski
„ekologiczny certyfikat”

B

3000 

100

150

A

1200

125

75


Wniosek: W Polsce na własne życzenie klienci wybierają kotły, które nie spełniają norm UE i nie dość, że się trują to jeszcze puszczają pieniądze z dymem. Wszystko w imię „ekologicznej” nalepki na kotle i z braku dostatecznej świadomości, że mogą kupić dużo lepsze, polskie kotły w równie dobrej cenie. 

Gdzie można kupić kotły spełniające 5 klasę?

Najlepiej u autoryzowanego dystrybutora albo w naszym sklepie internetowym www.biopal24.pl

Które kotły spełniają 5 klasę?


2013-12-07 Kotły 1 10978

1 Komentarz

  • Tom Jerry

    Tom Jerry 2013-12-07

    Mam kocioł na 5 :)

Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

Kategorie artykułów

Ostatnie komentarze

Porównaj
Kontynuuj zakupy Porównaj

Dodane do ulubionych

Kontynuuj zakupy Ulubione